مرکز بیماران کلیوی شهروند
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1395/12/04 تعداد بازدید: 2050
درباره دياليز و پيوند كليه چه ميدانيد؟
هر فردي در حالت نرمال دو كليه دارد كه در پهلوها و در محل اتصال دنده به ستون فقرات قرار گرفته اند و نقش اصلي آن انجام دياليز طبيعي و خارج كردن مواد سمي غير قابل استفاده به صورت ادرار از بدن مي باشد. علاوه بر وظيفه اصلي تصفيه خون از بدن كليه ها در توليد گلبولهاي قرمز و تنظيم الكتروليت ها از قبيل كلسيم و پتاسيم نيز نقش عمده دارند. مواد زائد خارج شده و تصفيه شده از خون به صورت ادرار از حالب ها به مثانه دفع شده و به صورت ادرار خارج مي شوند

درباره دياليز و پيوند كليه چه ميدانيد؟

هر فردي در حالت نرمال دو كليه دارد كه در پهلوها و در محل اتصال دنده به ستون فقرات قرار گرفته اند و نقش اصلي آن انجام دياليز طبيعي و خارج كردن مواد سمي غير قابل استفاده به صورت ادرار از بدن مي باشد. علاوه بر وظيفه اصلي تصفيه خون از بدن كليه ها در توليد گلبولهاي قرمز و تنظيم الكتروليت ها از قبيل كلسيم و پتاسيم نيز نقش عمده دارند. مواد زائد خارج شده و تصفيه شده از خون به صورت ادرار از حالب ها به مثانه دفع شده و به صورت ادرار خارج مي شوند.

در هر 24 ساعت 200 ليتر از خون بدن را كليه ها تصفيه كرده و از آن حدود 2 الي 3 ليتر را به صورت ادرار از بدن خارج مي كنند و بقيه خون را كه حاوي مواد مورد نياز بدن هستند به خون بر مي گردانند. اگر به هر علتي كليه ها كم كار و يا ناكارآمد بشوند و عمل تصفيه خون و تنظيم بدن را انجام ندهند علائم نارسائي كليه كه به علت جمع شدن مواد سمي در بدن ايجاد مي شوند خود را با ضعف، بي حالي، خستگي، بي اشتهايي، بوي بدن دهان و رنگ پريده گي نشان مي دهندو در اين مرحله اگر دياليز مصنوعي و يا پيوند كليه انجام نشود چه بسا باعث مرگ زودرس مي شود.

دو علت شايع از كارافتادن كليه ها عبارتند از:

1- ديابت كنترل نشده 2- فشار خون بالا

و لذا توصيه مي شود افرادي كه مبتلا به ديابت و فشارخون هستند جهت جلوگيري از ابتلا به نارسائي كليه بيماري شان را جدي گرفته و به درمان منظم و به موقع آن بپردازند.

سومين علت نارسايي و از كارافتادن كليه ها بيماري هاي التهابي سلول هاي تصفيه كننده خون يا گلومرونفريت است كه علت آن ناشناخته مي باشد. بعضي از بيماري هاي ارثي از قبيل بيماري كيستيك ارثي كليه، سنگ هاي كليه بزرگ و انسدادي و مصرف داروهاي مخدر از جمله هروئين نيز باعث نارسائي كليه مي شوند.

در مراحل شروع كم كاري كليه ممكن است كاملاً بي علامت باشد و زماني كه عملكرد كليه حدود 90 درصد كاهش پيدا مي كند علائم نارسائي خود را به صورت فشارخون بالا، دفع پروتئين، تكرر ادراري، بالارفتن اوره و كراتينين خون، تورم در پلك ها و دست و پا، ضعف عمومي و بي حالي، بي اشتهايي و بوي بدن دهان نشان مي دهد.

در صورت ابتلا به نارسائي كليه چه كار بايد كرد؟

بسياري از بيماران عليرغم نارسايي كليه از اسم دياليز ترس دارند در حاليكه دياليز براي اين بيماران مثل فرشته نجات بوده و در صورت عدم دياليز مرگ زودرس سراغآنها خواهد آمد و لذا اينجانب اكيداً توصيه مي كنم كه از انجام دياليز اصلاً نهراسيد و به عنوان درمان نجات دهنده هر چه سريعتر آن را با مراجعه به مركز بيمارستاني شروع كنيد.

اولين اقدام براي انجام دياليز چيست؟

اولين اقدام شما ايجاد كردن فيستول شرياني يا وريدي در دست ها جهت انجام دياليز است كه دكترهاي متخصص جراحي عروق اين كار را بلافاصله انجام مي دهند و شما براي دياليز آماده مي شويد.

چگونگي انجام دياليز

دياليز به دو روش انجام مي شود:

1- همودياليز: كه در اين روش تصفيه خون را طريق فيستول دست و توسط ماشين انجام مي شود و خون شما از طريق فيستول وارد دستگاه شده و مواد زائد آن توسط دستگاه جذب مي شود و پس از تميز شدن به بدن شما برگردانده مي شود. اين روش بهترين و مؤثرترين نوع دياليز است.

2- روش دياليز صفاقي: يا استفاده از پرده هاي طبيعي پوشاننده احشاء شكم بيمار

همچنانكه تأكيد كردم بهترين و مؤثرترين روش همان همودياليز مي باشد.

 

 

 

تعداد جلسات دياليز در هفته چقدر است؟

بسته به شدت نارسائي و كم كار شدن كليه ها تعداد دياليز فرق مي كنند و از يك جلسه در هفته و تا سه جلسه در هفته انجام مي شود.

عوارض دياليز كدامند؟

افت فشارخون، عفونت و حساسيت به مايع دياليز از عوارض احتمالي دياليز مي باشد.

آيا تنها راه بيمار انجام دياليز تا آخر عمر مي باشد؟

خوشبختانه امروز انجام پيوند كليه يكي از اقدامات درماني مهم در جهت خلاص شدن از انجام دياليز مصنوعي مي باشد. در روش پيوند كليه يكي از كليه هاي فرد دهنده كليه به فرد گيرنده كه مبتلا به نارسائي كليه است به روش جراحي پيوند زده مي شود.

فرد دهنده كليه مي تواند از خويشاوندان و يا افراد غيرفاميل كه تطابق نسجي با فرد گيرنده دارد و يا از فرد مبتلا به مرگ مغزي كه رضايت به اين عمل دارند و در نهايت ا زكليه مرده باشد.

درصد موفقيت پيوند كليه چقدر است؟

درصد موفقيت پيوند قبل از همه بستگي به تطابق نسجي فرد دهنده و گيرنده دارد كه قبل از عمل و با آزمايشات مخصوص مشخص مي شود. هر چه فرد مورد نظر آشناتر و از خويشان و فاميل باشد قدرت تطابق نسجي بالاتر است و از طرفي شانس موفقيت پيوند بسيار بالا مي باشد.

آيا امكان پس زدن كليه ها پس از پيوند وجود دارد؟

خوشبختانه با آزمايشات و بررسي هاي كامل قبل از عمل و انتخاب افراد مناسب، امروزه شانس پس زدن كليه خيلي كاهش پيدا كرده است. در مواردي كه كليه پيوند زده شده با بدن فرد گيرنده تطابق نداشته باشد آن را به عنوان جسم خارجي تلقي كرده و باعث مي شود كه سلولهاي بدن به كليه پيوندي حساسيت نشان داده و به آن حمله كنند و به اين حالت پس زدگي حاد يا Acute Rejection مي گويند.

پس زدگي نوع دوم تدريجي است كه در اين صورت كليه پيوند شده تدريجاً مبتلا به كار مي گردد كه به پس زدگي مزمن مي گويند.

خوشبختانه با توليد داروهاي مناسب امروزه اين پس زدگي ها قابل مهار مي باشند.

اگر كليه پيوندي پس زده شد يا از كار افتاد چه كار بايد كرد؟

بهترين قدم درماني خارج كردن كليه پيوندي از كارافتاده مي باشد و فرد دوباره مدتي دياليز مي كند تا آماده پيوند ديگر شود.

چگونگي انجام پيوند كليه

در اين عمل جراحي فرد دهنده كليه با فرد گيرنده در بيمارستان بستري مي شوند و بررسي هاي لازم و تكميلي كه انجام شد در روز عمل همزمان در دو اطاق عمل و عمل جراحي توسط دو جراحي شروع مي شود و همزمان كليه فرد دهنده را به لگن فرد گيرنده پيوند مي زنيم. كليه پيوند زده شده در لگن و پايين از محل كليه طبيعي قرار مي گيرد.

از كجا متوجه شويم كه پيوند كليه موفقيت آميز بوده است؟

خروج ادرار از كليه پيوند زده شده و نرمال شدن اوره و كراتينين نشاندهنده تصفيه خوب و نرمال كليه پيوندي مي باشد. بلافاصله جهت جلوگيري از پس زدن پيوند كليه و عملكرد خوب آن داروهاي مخصوص پس از پيوند براي بيمار گيرنده شروع مي شود و فرد دهنده كليه بعد از يك شب بستري در بيمارستان مرخص مي شود.

آيا براي فردي كه كليه اش را اهداء كرده است مشكلي پيش نمي آيد؟

فرد دهنده يك كليه سالم دارد كه كفاف فعاليت هاي بدني ايشان را مي دهد و تا زماني كه اين تك كليه خوب كار مي كند بيمار هيچ مشكلي نخواهد داشت ولي ما به اين بيماران توصيه مي كنيم كه مواظب تك كليه خود باشند و نمك كم و مايعات زياد مصرف كنند و منظم به دكتر كليه مراجعه داشته باشند.

 

آيا داروهاي جلوگيري از پس زدن كليه عوارض خاصي نيز دارد؟

كاهش سيستم ايمني بدن، پرمويي بدن، شانس بالاي ابتلا به عفونت ادرار، جمع شدن چربي در قسمت بالاتنه و شانس بالاي فشار خون از عوارض اين داروها هستند كه اجتناب ناپذيرند.

توصيه هاي مهم :

1- چكاب منظم را جهت تشخيص به موقع نارسائي كليه فراموش نكنيد.

2- از مصرف بي رويه داروهاي سرخودي و دخانيات مخصوصاً موارد مخدر اجتناب نماييد.

3- در صورت داشتن ديابت و فشارخون آن را جدي گرفته و تحت نظر پزشك تان باشيد.

4- در صورت داشتن نارسايي كليه جهت جلوگيري از پيشرفت آن از مصرف نمك و رژيم غذايي پرپروتئين اجتناب نماييد.

5- در صورت نياز به دياليز از آن نهراسيد چرا كه فرشته نجات شما مي باشد و در صورت عدم انجام آن زندگيتان به خطر مي افتد.

 

درباره دياليز و پيوند كليه چه ميدانيد؟
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal